Op naar het DUIKMUSEUM van René Groot in Lemmer.
Astrid heeft het uitje vorm gegeven en de afspraak gemaakt.
René verwacht ons om 13.00 uur op de Kadijk 2 Lemmer.
HET VOORPLEIN.
Aangekomen bij het museum zien we op het voorplein een aantal grote stalen objecten.
Duikklokken, machines en scheeps-wrakken uit het duik verleden.
Verkregen uit bergingen en verzamelen. René begroete ons en geeft uitleg over het buiten gebeuren.
Zo ook over de natte en de droge duikklok. De natte voor ondiep-en de droge voor diep-werk. De grijze-droge kan tot 250 meter en de gele-droge-klok kan tot 500 meter diepte. Straks meer over het gebruik ervan.
MUSEUM is een HOBBY.
Het museum is een uit de hand gelopen hobby van René Groot.
Al op 8 jarige leeftijd voort gekomen uit de interesse voor onderwater en aangewakkerd door de documentaires van Jacques Cousteau.
En door zijn werk bij Marine, Leger, In-shore en Off-shore industrie.
WIE IS RENÉ GROOT.
Hij was kikvors man. Een gespecialiseerde marinier, onderdeel van de Nederlandse Marinese Special Forces. Hij was daar saturatie duiker. Deze werkt op grote diepte vanuit een duikklok met volgschip aan de oppervlakte. En blijft al die tijd onder werkdruk. Twee keer deed hij een maximale duik van 28 dagen op 180 meter diepte.
De voormalig Marine-man heeft nu werk op het droge. In 2012 opende hij in samenwerking met het Antonius Ziekenhuis Smeek de afdeling hyperbare geneeskunde. Hier worden o.a. militairen behandeld die een duikongeval hebben meegemaakt of kampen met knalschade door niet of verkeerde gehoorbeschermers.
In de drukcabine (hyperbarekamer ) wordt de omgevingsdruk opgevoerd tot 2;4 of 2,8 bar. Dat is vergelijkbaar aan de druk op 14 of 18 meter. Tegelijkertijd krijg je 100 % pure zuurstof toegediend. Beschadigde weefsels ,ook van niet duikers, herstellen daar (deels ) sneller.
(Zie ook ons bezoek aan de Decotank Hoogeveen in maart 2024)
-En bezitter van het Groot Duik Museum en duikt elke week.
DUIK MUSEUM
De binnenkomst is overweldigend. Wat en duikmateriaal is hier bijeen verzameld. Paspop-manen in duikuitrustingen uit alle tijden kijken je aan. Een compleet overzicht van beroeps/marine en of-score-duik-geschiedenis is hier te zien. René neemt je mee is zijn wereld.
Tussendoor test hij onze kennis over druk onderwater, de Wet van Archimedes en Boyle.
DUIKHELMEN
Vanaf het jaar 1600 komen er duikhelmen. Eerst van leer en later in koper en ijzer. Een wand vol heeft hij er van. De ontwikkeling van de helm is te zien. Niet allemaal waren een succes in gebruik , maar waren wel belangrijk naar de hedendaagse duikhelm en masker.
Vernieuwing is van alle tijden, zo zien jullie een foto , hier onder, van een duiker met een vierkante-gele-helm. Met “ruim zicht”en een best aantal instrumenten en kranen binnen handbereik. Met als noviteit een trucje om je kijkraam te ont-wasemen. Met behulp van een slangetje was de geoefende in staat water aan te zuigen en deze met de mond te sproeien tegen de ruit . Waardoor het glas weer helder werd. Het water loosde je weer door het juiste kaantje te openen en weer af te sluiten. Het vereist wel kennis van je duikhelm.😇
PRIJZEN van zo’n helm ?
Hier geld wat de gek er voor geeft. Denk maar in duizenden euro’s.
De geschiedenis staat in de kast , zijn huidige duikhelm zien jullie onder zijn arm en in zwarte-tas. Voor €12.000 kan je er 1 kopen. Spaar je hem in onderdelen bijeen dan ben je €24.000 kwijt. Begin vast met sparen.
-Gewichtig zo’n helm-
Een vraag van 1 van ons over een oud exemplaar. Hoeveel gewicht moet je aan de oppervlakte dragen om onderwater “prettig” met deze helm te werken? Daarbij wijzend op een soort omgedraaide emmer.
René stelt een tegen vraag : hoeveel water schatten jullie dat er in de helm past ? Wij riepen 10 , 20 liter. Het antwoord was 30 liter. Even de Wet van Archimedes toepassen : de helm moet dan tenminste 30 kilo+ en zijn eigen gewicht hebben . Al snel 35 kilo .
Aan de helm werd lood bevestigd zo blijft hij goed op het hoofd en pak zitten.
Te water gaan met een historische uitrusting is een hele onderneming. En ook nog loden schoen aan. Er was dan ook een heel team nodig om 2 duikers veilig in het water te krijgen.
Nu zijn de helmen veel compacter en vervaardigd van hedendaags materiaal.
AANGEKOMEN BIJ ZIJN KIKVORS MANNEN
Door zijn contacten bij leger en marine heeft hij veel militaire uitrusting verkregen. Zo ook twee Open 2 pers. Torpedo Onderzeeërs. Voor inspectie en werk onder schepen en actie !
Dat leek Arjan Otter wel wat en opperde dat hij wel een keer mee wilde. Hij hoefde niet direct te sturen , maar op de geweren passen dat leek hem wel wat.
René hielp hem uit zijn droom. Zonder de juiste opleiding geen kans ! En regels, veiligheid en aansprakelijkheid.
-Jullie Sportduikers mogen en kunnen best veel, als het maar geen werk is.
DE DUIKKLOK
Ze zijn er in nat en droog. Op het buiten terrein staan er een paar.
Bij de gele-natte sta je met je hoofd in een klok . Wij probeerden hem uit. Met lucht aanvoer door slangen vanaf de oppervlakte. 1 , 2 of meer mensen pompen of draaien aan een wiel lucht door slangen naar de klok.
De eerste waren met de naam Bel/klok van hout. Omdat deze nog al eens wilde omduikelden werden ze aan de onder-zijde verzwaard met steen of ijzer. Lucht aanvoer wat primitief , met blikken of zaken gevuld met lucht . Zo had je wel de goede ademdruik in de bel. We hebben het wel over een ontwikkeling- tijdpad van honderden jaren.
De 2 grote zijn voor werk naar grote diepte, het zijn cabines welke hun eigen druk regelen.
De Moderne cabines o.a. gebruikt in de off-shore industrie.
Het werk kan continu doorgaan. Er wordt gewerkt in ploegen . Acht uur op acht uur af. Maximaal 28 dagen onder werkdruk. Voor René op 180 meter is deze 19 bar. Bij het omhooghalen van de duikklok blijft de druk op de werkdruk . Op het volgschip wordt de cabine gekoppeld aan een “moederhuis”.
Voor ontspanning en rust. De buddy cabine daalt dan weer af .
De interesse voor duiken is ontstaan door noodzaak en nieuwsgierigheid. Eten, vinden en bergen van verloren zaken.
De uitvinding van glas maakte het mogelijk de bodem goed te verkennen. De duikbril 🤿 werd uitgevonden.
DE ADEMAUTOMAAT
Met het uitvinden van de eerste ademautomaat werd het verblijf onderwater makkelijker en langer voor de “professional en de aankomende sportduiker.
Eind 19e eeuw kwam er een cilinder op de rug van de duiker.Deze werd op een druk van 25 tot 40 bar gebracht en had een soort van regulator. Dit principe werd in 1943 overgenomen en verfijnd door Jacques Cousteau en Gagman.
De Agua Lung was geboren.
TROTS UIT ZIJN COLLECTIE : een der eerste door Cousteau geproduceerde en door hem gebruikte Agua Lung. Zie foto .
FOTO GALERIJ
onder zien jullie foto’s van de dag en 2 onderwater-filmpjes , gemaakt door Arjan.
TOT ZIENS
Astrid heeft René bedankt voor zijn rondleiding en een compliment gegeven voor zijn verzameling.
Na overhandiging van een Almeloos Bolletje pakket keren wij met veel nieuw opkomende vragen huiswaarts .
Galathea gaat vast nog eens naar het Duik Museum.
DJ